Oslu je hlavním městem Norska a zároveň největším městem této severské země. Nachází se v jižní části země a je známé svým krásným přírodním prostředím a bohatou historií. Ačkoliv je oproti jiným evropským metroppolím nevelké, jde o rušné místo kypící společenským životem. Za 3 dny v Oslu stihnete všechny důležité památky a muzea, stihnete nasát moderní atmosféru nových částí města a pro aktivní jedince se najde čas třeba i na túru v horách.
Oslo je totiž město nejen architektury, ale také přírody a živlů. Omývají jej mořské vody z jedné strany, zatímco z druhé se zástavba šplhá až na horské hřebeny se sjezdovkami, turistickými traily a bežeckými tratěmi.
Zajímavost: Oslo se norštině vyslovuje zhruba jako “Ušlu¨
Historie Osla
Historie Osla sahá až do středověku, kdy bylo město založeno jako obchodní a rybářské centrum. V průběhu let se Oslo stalo důležitým místem pro obchod s dřevem a rybolovem a postupně se rozrostlo do dnešní podoby moderního města.
Důležitý je rok 1299, kdy se stalo sídlem norských králů, což ovšem nevydrželo nepřetržitě dodnes a samostatnosti opět nabyli Norové až ve dvacátém století. Významné období své historie se město nazývalo Christianie, na počest dánského krále, který zároveň vládl i zde. Necelých sto let pak Norsko spadalo pod Švédsko.
Během své historie prošlo mnoha významnými událostmi, včetně velkého požáru v roce 1624, který téměř zničil celé město. Po požáru bylo Oslo přestavěno a stalo se důležitým obchodním centrem. Jeho význam ale vzrostl až po obnovení nezávislého Norska na začátku minulého století.
Dnes je Oslo moderním městem s bohatou kulturní scénou, mnoha muzei, galeriemi a historickými památkami. Je také známé svými krásnými parky, fjordy a okolní přírodou. Město hraje klíčovou roli v norské politice, ekonomice a kultuře.
Oslu je také sídlem norského královského dvora a místem, kde se nachází mnoho významných institucí, včetně norského parlamentu, vlády a královského paláce.
Dnešní Oslo nabízí celou řadu historických památek i moderních budov
Dnešní Oslo je moderním, dynamickým městem s bohatým kulturním životem a mnoha možnostmi pro rekreaci a zábavu. Město je známé svou architekturou, včetně moderních stavby, jako je Operní dům Oslo, a také historickými památkami, jako je Akershus pevnost. Oslo je také výchozím bodem pro průzkum norské přírody, včetně výletů do norských fjordů, hor a lesů.
Co se dá stihnout za 3 dny v Oslu
Je toho vcelku dost. Za 3 dny v Oslu stihnete většinu hlavních památek. Já bych jeden den věnoval turistice v okolních horách. Pokud to není váš šálek, nebo není počasí, doporučuji se zaměřit spíše na muzea a umění.
První den – centrum města a hlavní pamětihodnosti
V den příjezdu nebo příletu stihnete určitě projít centrum a to i v případě, že dorazíte třeba pozdě odpoledne. Centrum není příliš rozsáhlé. Jeho hlavní osou je ulice Karl Johans Gate, která se táhne od nádraží přímo k paláci.
Ulice je trochu hrbatá. Od nádraží stoupá ke katedrále, poté klesá podél parlamentu Storting a zase stoupá přímo k paláci norského krále. Rychlou chůzí lze projít az za 15 minut. Krome památek ji lemují obchody a zejména v části kolem nádraží se lze najíst v četných restauracích a kavárnách, které naleznete v odbočujících ulicích.
Co vidět?
- Katedrála a stará hasičkská zbrojnice
- Parlament – sídli parlamentu Stortinget s velmi zajímavou architekturou
- Univerzita
- Národní divadlo
- Královský palác
Katedrála
Na vrcholu ulice Karl Johans Gate se nachází soubor historicky vypadajích staveb. Stará jasičská zbrojnice a půlkruhové tžiště sousedí s historickou katedrálou v níž můžete obdivovat například Vigelandovy vitráže.
Katedrála hraje důležitou roli pro norský stát, korunovace norských králů se ovšem konají ve vzdáleném městě Trondheim.
Dále po ulici KJG
Nedaleko od Národního divadla (pod palácem) se nachází také radnice a za ní malé náměstí s přístavem, kde mimo jiné najdete ještě Nobelovo centrum a Národní muzeum.
Co když zbyde čas?Vyrazte k přístavu a moderní čtvrti Aker Brygge
Hned za ním leží moderní čtvrť Aker Brygge. Zde se dá velice dobře najíst, nakupovat nebo jen prostě vychutnávat atmosféru moderního přímořského města a procházet se podél nábřeží.
Druhý den v Oslu je skvělý pro návštěvu muzeí a parků
Rozhodně doporučuji navštívit poloostrov Bygdoy, kam lze dojet například autobusem 30 od Národního divadla. V období jaro-podzim lze též využít lodní spojení s přístavu u radnice.
Poloostrov je luxusní obytnou zonou zdejší lepší společnosti. Kromě přepychových vil zde ale naleznete celou řadu muzeí. Předně je to muzeum lidové architektury (pod otevřeným nebem). Muzeum vikingské lodi al hlavně muzeum Kon Tiki, zameřené na výpravy slavného Thora Heyerdala.
Největším tahákem je muzeum polární lodi Fram, kterou si můžete celou projít skr naskrz. Navštívit vše dohromady dá celkem zabrat a nemusíte to při podrobném prohlížení v rámci jednoho dne stihnout. Část muzeí se navíc nachází na špici poloostrova a část cca o kilometr a půl dále ve vnitrozemí (k přesunu mezi nimi lze využít zmíněný bus 30).
Běžný návštěvník potřebuje asi půlden a jako odpolední program lze doporučit nasednutí na trmavaj a cestu do Vigelandova parku.Tento poněkud prazvláštní park je plný prazvláštních soch od jejich prazvláštního autora G. Vigelanda, jehož muzeum naleznete u vstupní brány.
V parku musíte vidět vzteklého chlapečka (na mostě) a obří monument ze soch na návrší uprostřed. Pro cestu do a z parku můžete alternativně využít všechny linky zdejšího metra. Zastávka Majorstuen leží asi 15 chůze od centra parku.
Co když máte ještě čas?
Sedněte na metro nebo tramvaj a jeďte se podívat na operu. Leží poblíž centrálního nádraží a jedná se o archektonicky velmi zajímavou moderní stavbu na jejíž střechu lze vystoupat po mnoha šikmých plochách (pozor na uklouznutí za mokra).
Otevírá se odsud hezký výhled na fjord a centrum města. Během otevírací doby lze uvnitř za mírný poplatek do 50 NOKů získat kávu a zdarma navštívit WC.
V případě zájmu o další procházku můžete projít podél vody a navštívit pevnost Akershus, kde lze užívat dalších výhledů na moře a přístavy.
3. den v Oslu – hurá za sportem na Holmenkollen
Poslední den v Oslu můžete věnovat výjezdu na světoznámý Holmenkollen.
Jezdí sem linka metra, které je samo o sobě zajímavé. Nejde ani tak o samotné metro ale výhledy.
Kousek za stanicí Majorstuen opustí metro tunel s začne se šplhat do kopců. Po levé straně ve směru jízdy se vám začnou otevírat výhledy směrem k fjordu a trať je lemovaná typickými severskými domy.
Máte pocit jako když jedete na hory. A opravdu. Na každé stanici uvidíte, kromě názvu, také nadmořskou výšku.
Od centra, které leží téměř u mořské hladiny, se stoupá několik stovek metrů nahoru.
Po zhruba tři čtvrtě hodině se dostanete na stanici Holmenkollen. Odkud vás čeká prudký asi 25 minutový výšlap ke skokanskému můstku a lyžařské aréně.
V můstku je obchod se suvenýry, muzeum, simulátor skoku na lyžích a hlavně vyhlídka.
Nachází se přímo na můstku, tam odkud se skáče. Pohled se otevírá na moře, centrum Osla i na okolní hory.
Pokud vás hory zaujmou, můžete se vydat na túru. Zdejší kopce mají horský charakter přírody, ačkoliv nadmořská výška je jen pár stovek metrů.
Jsme ale ve Skandinávii a tak zde naleznete sjezdovky, osvětlené cesty a běžkařské trasy či horské traily.
Značení turistických tras je v okolí Osla dobré a můžete si naplánovat celou řadu výletu. Od krátkých až po pochody na desítky kilometrů.
Vyrazit můžete od můstku. Hezká možnost je ale sejít na metro a pokračovat až na konečnou s dalšími výhledy. Výlety lze plánovat také odsud a některá místa jsou od metra blíže než při pochodu od Holmenkollenu.
Můžete si vybrat zda jít po turistických stezkách či širších cestách.
Oblíbený bývá výlet například na chatu Ulevalseter, kam se dá od konečné metra dojít za něco přes hodinu.
Dál můžete pokračovat další hodinku pěšky k jezeru Sognsvann, u něhož leží konečná další linky metra a dojet zpět do centra.
Možnosti plánování tras je v okolí Osla ale spousta (viz například mapy.cz).
ČTĚTĚ TAKÉ: Co vidět v Kodani