co vidět v kodani

Co vidět v Kodani: 13 tipů na eurovíkend v hlavním městě Dánska

Kodaň, hlavní město Dánska, je místo plné historie, kultury a úchvatné architektury. Je toho opravdu hodně co vidět v Kodani během krátkého eurovíkendu. Toto malebné město na východním pobřeží Dánska má nespočet atrakcí a zajímavostí, které stojí za to objevit. Zde je náš podrobný průvodce tím, co byste měli vidět během své návštěvy Kodaně.

1. Malá mořská víla (Den lille Havfrue): Malá mořská víla tvoří jednu z hlavních věcí, co vidět v kodani. Tato socha vytvořená na začátku dvacátého století se inspiruje slavnou pohádkou H.C. Andersena. Je to skvělý bod pro procházku podél pobřeží. Zde můžete zastavit a nahlédnout do světa této legendární postavy. Nachází se na nábřeží Langelinie a je dostupná cca 15 minutovou procházkou od královského paláce Amalienborg a kostela Marmorkirken (stejnojmenná stanice metra).

2. Nyhavn (nový přístav): Ikonické místo Kodaně. Nýhavn je úzký ale malebný přístav s výrazně zbarvenými historickými domy, které tvoří dokonalý kontrast k cihlovým stavbám na protější straně. Toto místo je ideální pro procházku, večeři v jedné z mnoha luxusních restaurací a pozorování místního života. Můžete si vybrat mezi různými druhy kuchyně a ochutnat tradiční dánská jídla.

nyhavn - přístav v Kodani

3. Tivoli zábavní park: Tivoli představuje jeden z nejstarších zábavních parků na světě a stále přitahuje návštěvníky svou kouzelnou atmosférou. Nabízí zábavu pro všechny věkové kategorie, včetně atrakcí, koncertů, zahrad a restaurací. Navštivte Tivoli večer, kdy jsou všechny lucerny a světla rozsvíceny, což tvoří kouzelnou atmosféru. Otevírací doba je na dánské poměry docela dlouhá až do večerních hodin.

4. Královský hrad Rosenborg (Rosenborg Slot): Tento krásný hrad byl postaven v roce 1606 a sloužil jako královská rezidence Christiána IV. Dnes je otevřen veřejnosti a zahrnuje královské pokoje s nádhernými šperky královské rodiny a v podzemí hradu uvidíte dánské korunovační klenosty. Navštivte hrad a projděte se jeho krásnými zahradami, ty jsou mimochodem dostupné zdarma. Lístek do hradu si nejlépe kupte předem online na konkrétní čas. Vyhnete se frontám nebo čekání na volné místo. Samostatná prohlídka trvá necelou hodinu.

5. Amalienborg – sídlo dánských panovníků: Toto je královský palác, kde sídlí dánská královská rodina. Jedná se vlastně o 4 paláce mezi nimiž je umístěné náměstí. Můžete zde pozorovat střídání stráže královské gardy a navštívit Muzeum Amalienborg, které vám umožní nahlédnout do královského života. Prozkoumejte okolí paláce a obdivujte krásu těchto královských budov. Náměstí je dostupné zdarma, muzeum v jednom z paláců je placené.

6. Rundetaarn (Kruhová věž): Rundetaarn je historická věž postavená v roce 1642 jako astronomická observatoř a nyní slouží zejména jako rozhledna. Poskytuje úžasný výhled na město a v dálce spatříte i ikonický most přes průliv. Můžete se projít vzhůru a dolů po jeho známém spirálovitém chodníku (60 schodů je až na samém vrcholu) a ocenit architektonickou krásu této věže a centra Kodaně. Lístek můžete zakoupit bez potíží na místě. Otevřeno bývá v letním období až do 8 večer,

výhled z rundetaarn
Výhled z Rundetaarn směrem ke slavnému mostu do Švédska

7. Za Vikingy do Národního muzea (Nationalmuseet): Pokud máte zájem o historii Vikingů, toto muzeum je pro vás. Zahrnuje bohatou sbírku artefaktů a informací o vikingské kultuře a historii. Uvidíte vikingské lodě, zbroj a další artefakty, které vás zavedou zpět do kruté doby, na níž jsou (dnes již mírumilovní) Dánové opravdu hrdí.

Co vidět v Kodani kromě historických památek?

8. Carlsberg Brewery Visitors Centre: Dánsko je známé svým pivem, a návštěva Carlsbergova pivovaru vám umožní ochutnat tradiční dánské pivo a dozvědět se více o historii pivovarnictví. Prohlédněte si historické pivovarnické zařízení a ochutnejte některá z místních piv.

9. Christiania: Christiania představuje autonomní oblast v Kodani, kterou založili hipíci na začátku 70. let. Je to místo plné street artu, alternativní kultury a nekonvenčního způsobu života. Můžete se projít ulicemi Christianie, obdivovat street art a ochutnat místní jídla a nápoje. Platí zde zákaz focení neboť se jedná o místo prodeje ne úplně legálních substancí.

10. Zkuste cyklistický výlet po městě: Otázka, co vidět v Kodani, by také mohla znít co vyzkoušet v Kodani. A tím je určitě kolo. Kodaň je známá svými cyklistickými stezkami a cyklistickým stylem života. Pronajměte si kolo (můžete zkusit klasická kola Lime známá i z Prahy či místní Donkey republic a další) a prozkoumejte město jako místní. Cyklistika je oblíbeným způsobem dopravy v Kodani a umožní vám rychle a snadno se dostat k mnoha zajímavým místům ve městě. Dodržujte však předpisy a jezděte opatrně, hustota cyklodopravy je opravdu velká.

11. Spalovna Copenhill: Jednou z významných dominant města je spalovna Amager Bakke zvaná též Copenhill. Bílý dým stoupající z jejího komína uvidíte nejlépe od nábřeží poblíž Amalienborgu či Malé mořské víly. Spalovna je známá tím, že na její šikmé střeše najdete celoroční sjezdovku s možností půjčení lyží. Spalovna také funguje jako obří horolozecká stěna.

12. Zámek Christianborg: Třetí a největší z paláců Kodaně slouží jako sídlo parlamentu a nachází se zde slavnostní sály používané královnou Dánska. Nádvoří je přístupné zdarma a za poplatek můžete vystoupit na věž.

13. Černý diamant a architektonická procházka podél nábřeží: východní část nábřeží Kodaně je plná krásných moderních budov a mostů. Obdivovat můžete například budovu knihovny zvanou Černý diamant. V letním období se zde podél nábřeží nachází také řada plováren umožňujících koupání ve vodách zdejšího průlivu.

černý diamant Kodaň

Kodaň je město, které spojuje bohatou historii s moderním životním stylem. Je to místo, kde můžete objevovat krásu starobylých paláců a zároveň si vychutnat bohatou kulturu. Vydat do Kodaně se můžete autem, vlakem či letecky. V nabídce cestovních kanceláří jsou také eurovíkendy do Kodaně s průvodce.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *