parlament big ben

Co vidět v Londýně za 1 den

Londýn je velké město. Jestli chcete projít naprosto všechno a spatřit všechny památky zevnitř, nemusí vám stačit ani týden, natož eurovíkend. I přes obrovskou rozlehlost této evropské (I když Britové se asi za Evropany nepovažují), je ale centrum Londýna relativně kompaktní. Co vidět v Londýně za 1 den probereme dál v textu.

Velká část hlavních památek se dá obejít po svých a za den toho stihnete dost. Co vidět v Londýně za 1 den poradíme v následujícím článku.

Bavíme-li se o jednom dni, tak máme na mysli program, který vám zabere cca 6 hodin, minimálně. 

Ideální je dorazit do centra nejpozději na 11 hodinu. Ne, že by se Londýn nedal prohlédnout i večer ale pamatujte, že návštěva některých míst je lepší přes den.

V tomto programu lze stihnout minimálně jednu památku zevnitř. Nesmí ale být velká fronta na lístky je dobré na většinu míst zakoupit dopředu. 

A ano, na spoustě míst můžete i přes zabookovaný lístek na konkrétní hodinu stát třeba hodinu ve frontě (London Eye v některé dny je toho zářným příkladem). 

Rezervovat lístek dopředu je po pandemii velmi vhodné také na muzea a památky, které jsou zdarma. 

Lístek zde nic nestojí ale máte v něm rezervovaný čas vstupu, v případě zájmu se na vás totiž nemusí dostat volný slot, když dorazíte bez předchozí rezervace. 

Pokud tedy chcete něco navštívit zevnitř, pamatujte, že otevíračky na spoustu míst jsou cca od 10 do 17 hodin.

Pokud chcete navštívit všechny památky nebo většinu zevnitř, tak si v Londýně zkuste najít alespoň dva dny. I tak to bude fofr. Vraťme se ale zpátky k tématu:

Co vidět v centru Londýna za 1 den

Odpověď na otázku, co vidět v Londýně za 1 den, závisí také na tom, kolik přesně máte času. Ideální je mít celý den od rána do večera. Vycházíme z toho, že se do Londýna dostanete ráno nebo v dopoledních hodinách. Tím myslím přímo do centra. Tento jednoduchý itinerář vás provede centrem od Parlamentu (Big Ben) přes Westminsterské opatství a Buckinghamský palác. 

Dále směrem na Piccadilly Circus, SOHO, Chinatown a Leicester Square na Trafalgarské náměstí. 

Zde bude nutné nasednout na nějaký dopravní prostředek (podrobněji v textu) a pojedeme na katedrálu Sv. Pavla. Dále budeme pokračovat k pevnosti Tower a mostu Tower Bridge.

Začátek trasy: Westminster Station, Parlament, Westminsterské opatství

Naše trasa začne na stanici metra Westminster. Sem vedou tři linky metra. Je to linka Jubilee (v plánku metra šedá-stříbrná) a District and Circle (žlutá,zelená).

 Po průchodu turniketem máte jeden z východů na ulici přímo proti sobě. Jamile vylezete ven, budova Parlamentu je přímo nad vámi, včetně slavné Elizabeth Tower s Big Benem. Doporučuji dát se vpravo a po přechodech dojít na zatravněné náměstí Parliament square, kterému na tomto cípu vévodí socha W. Churchilla.

parlament

Odsud máte celý parlament jako na dlani. Budova má na každém konci jednu výraznou věž. Pokud zde budete v celou hodinu, uslyšíte odbíjení slavného zvonu Big Ben.

 Parlament je neskonale stará instituce, ovšem budova pochází až z poloviny 19. století. Slouží jako náhrada za předchozí parlament, který podlehl požáru. Je ovšem postavena v historizujícím slohu, který se vzhledově blíží k sousednímu  Westminsterskému opatství.

To je však opravdu středověkým chrámem starým víc jak tisíc let. Pokud nejdete dovnitř (vstupenky je lepší koupit předem), tak se můžete jít podívat až k průčelí. Z boku totiž není mnoho vidět a kolemjdoucí se dostane jen úzký chodník s plotem.

Zepředu je možné spatřit hlavní vchod, důvěrně známý z televizních přenosů. Zde se konají ty nejdůležitější události britské Royal Family. Konala se zde korunovace krále v květnu 2023, pohřeb Královny Alžběty či například svatba následníka trůnu.

Pohřbeni jsou zde panovníci s výjimkou zmíněné Alžběty II. a známého středověkého panovníka JIndřicha VII, kteří jsou pohřbeni na hradě Windsor nedaleko Londýna.

Od Opatství je možno vrátit se zpět. Na severní straně Parliament Square si můžete vyfotit typickou červenou telefonní budku s budovou parlamentu v pozadí. 

U metra Westminster zabočíme do ulice Whitehall, kde po chvíli dorazíte k boční ulici s masivní mřížovanou bránou a spoustou ozbrojenců.

Na Whitehallu sídlí ministerstva zdejší vlády a za bránou je Downing Street – sídlo předsedy vlády. Legendární budova s číslem 10 není moc dobře vidět, při pohledu skrz bránu z dobrého úhlu ale uvidíte jednu cihlovou budovu a jednu budovu s tmavou fasádou a světlými okraji oken, právě poslední zmíněná je sídlem premiéra. Přímo do ulice vás ochranka nepustí.

Pokračujte dále po ulici Whitehall až k Horse Guards. Kasárna jízdní stráže poznáte během denní doby dle vojáků na koních, kteří stráží po obou stranách vchod na nádvoří. V poledne zde můžete zastihnout výměnu stráží a pokud je výměna u Buckinghamského paláce (což nemusí být každý den). tak i odjezd či příjezd stráže směrem k paláci.

Z nádvoří Horse Guards vede průchod směrem skrz budovu, zde projdeme na rozsáhlou otevřenou plochu. Ta tvoří původní cvičiště Horse Guards Parade.

 Zde se například konává v červnu oslava narozenin Krále (je jedno, že reálně slaví na podzim).

horse guards a london eye

K Buckinghamskému paláci

Odsud se dostanete do St. James´s Parku a na ulici The Mall, což je slavnostní cesta ke královskému paláci. Pokud Charles někam pojede, bude to brát nejspíš právě tudy.

Před Buckinghamem leží u Mallu trochu méně nápadný St. James´s Palace, kde Král reálně žije již dlouhá léta. 

Do Buckinghamu jezdí jen pro oficiální účely. Jeho přítomnost poznáte podle vlajky, pokud na jednom z nich vlaje královská standarta, je zde panovník přítomen.

Britská vlajka znamená, že Charles přítomen není a samozřejmě nemusí být ani v jednom z paláců. 

Jako král a hlava státu mnoha zemí světa (zdaleka ne jen Spojeného království) toho má hodně a jen v Británii má ještě několik dalších sídel, například Windsorský hrad atd.

Před Buckinghamským palácem je památník královny Viktorie, který však není její sochou. Palác slouží jako oficiální sídlo panovníka a veřejnosti se otevírá jen na malou část roku, nejčastěji v druhé polovině léta až začátkem podzimu.

Palác je panovníky využíván cca 200 let a jeho přední fasáda byla původně zadní stranou, která byla stavebně upravena až v průběhu vlády Viktorie. Za palácem se nachází rozsáhlé avšak veřejnosti nepřístupné zahrady.

Výměna stráží s kapelou začíná obvykle v 11 hodin a trvá asi 45 minut. Uzavírá se kvůli ní doprava po silnici a čeká zde velký dav. Výměna však neprobíhá vždy každý den. Rozpis naleznete zde.

Dále se vydáme od paláce do sousedního Green Parku. Zde máte možnost bud sednou na metro a popojet kousek, nebo jít deset minut pěšky, což je ve výsledku asi stejně rychlé.

 Piccadilly Circus. SOHO, Leicester square

Našim dalším cílem je Piccadilly Circus. 

co vidět v Londýně za 1 den? náměstí piccadilly circus v Londýně

Slavné náměstí, kde na rohu běhají neméně slavné reklamy. Zde začíná rušná část centra, která je dělaná pro turisty a zábavu.

Výhodou je, že vše je zde do pár minut pěšky. Kousek dál je Chinatown a Leicester Square. Obojí se spoustou možností se najíst a nakoupit nějaké suvenýry.

leicester square

Na Leicester square je velké kino Odeon a v okolí spousta divadel. Také je zde obchod Lego s asi hodinovou frontou na vstup a hned naproti obchod s bonbóny, kde je fronta na vstup kratší. 

Pokud s vámi cloumá hráčská vášeň, jistě vaší pozornosti neunikne ani casino, kde to můžete na vlastní nebezpečí roztočit skoro jako v Las Vegas.

Trafalgarské náměstí

Pokud jste se stihli vynadívat, najíst a neprohráli veškerý majetek v hazardu, můžete pokračovat na Trafalgarské náměstí. Od Leicester square to není pěšky ani pět minut.

Asi nejcentrálnější náměstí Londýna má dvě dominanty – Nelsonův sloup se sochou slavného admirála, který dal na frak Francouzum a Španělům v bitvě u Trafalgaru (a nepřežil to) a budovu Národní Galerie, kam je vstup zdarma ale čas vstupu je dobré rezervovat dopředu.

Tímto jsme dokončili takové kolečko jelikož na Trafalgaru opět začíná ulice Whitehall a při pohledu směrem k ní můžete z prostřed náměstí vidět opět Parlament, který není daleko. 

kam v Londýně zdarma

Za obloukem Admiralty arch (ten s těmi třemi průjezdy) je The Mall, park a královské paláce, u nich jsme už byli.

Cesta ke katedrále Sv. Pavla

co vidět v Londýně za 1 den? katedrála svatého pavla

Nyní se potřebujeme dostat ke katedrále Sv. Pavla. Od Trafalgaru je to totiž poněkud z ruky. Jako dobrá varianta se jeví klasický londýnský doubledecker – červený patrový bus. 

Zastávka kýženým směrem leží na ulici Strand, tedy na východním rohu náměstí.

Aktuálně dochází k nějakým změnám trasování. Jede tam určitě například ale linka 15 a 26. Zastávek je několik a čísla linek uvidíte na sloupku, vzhledem k tomu, že se jezdí vlevo, jsou i zastávky na opačných stranách, než je zvykem u nás.

Jízdné se platí přiložením karty u řidiče při nástupu.

Alternativou je pouze papírová Travelcard na celodenní ježdění, která však nevychází oproti kartě většinou vůbec dobře (snad s výjimkou dětí).

Autobus staví jen na znamení. Po cca 15 minutách dojedete k zastávce nesoucí stejný název jako katedrála a pro výstup musí někdo z cestujících zmáčknout červený čudlík stop, kterých je po autobusu neurekom. Jinak teoreticky hrozí projetí zastávky.

Alternativní doprava metrem:

Z Trafalgaru lze alternativně využít metro. Na autobusy totiž není vždy spoleh a v případě složité dopravní situace či nějakých akcí v centru (sport, demonstrace) nemusí třeba půl hodiny nic jet.

Zastávka pro Trafalgar se jmenuje Charing Cross a vstupy do metra jsou na náměstí i v okolí jeho východní části. 

Potřebujete jet dvě stanice linkou Northern (černá) na Tottenham Court Road a zde přestoupit na linku Central (červená) směr Eastbound, kde pojedete 3 zastávky na stanici St Paul´s. 

Při výstupu hledejte šipku St Paul´s Cathedral. V okamžiku, kdy vyjdete na povrch správným východem, je katedrála kousek za vámi.

Katedrála Sv. Pavla

Katedrála Sv. Pavla je impozantní stavba, kterou stavěl architekt Christopher Wren. Jeho štěstím bylo, že působil v době po Velkém požáru Londýna v roce 1666. Když shoří celé město a vy jste nejlepší architekt široko daleko, tak máte hodně zakázek.

Wren byl asi trochu workoholik a naplánoval kompletně celé nové město. Majitelé domů, které neshořely ale ideu zbourání svých majetků a budování zcela nového Londýna nekvitovali. Tak Wren alespoň naplánoval katedrálu s kopulí ve tvaru obřího ananasu.

Ani ananas mu neprošel a tak zlaté ananasy naleznete jen nad věžemi v průčelí. Katedrála se stavěla zhruba 40 let, což je velká rychlost a se svými 112 metry byla několik stovek let nejvyšší stavbou Londýna.

Katedrálu si lze prohlédnou, je ovšem velká a projít ji včetně krypty (s hrobem Nelsona) a kopule, zabere určitě kolem hodiny. Lístky jsou dostupné předem i na místě.

Pokud váháte, tak ano, zde se konala svatba Diany a Charlese. Oproti tradičnímu Opatství je zde totiž daleko více míst pro hosty.

Millenium Bridge a vycházka po nábřeží

Kopule katedrály se nejlépe fotí z odstupu, který tady nemáte. Proto je dobré vydat se k lávce Millenium Bridge odkud se fotí daleko lépe. Z lávky je navíc dobře vidět centrum London City s mrakodrapy. Bohužel slavná Okurka (The Gherkin) již odtud vidět není.

Zde se můžete rozhodnout. Buď se vrátit zpět na bus 15 a dojet k Toweru (nebo možná rychlejší bude si na mapě najít nedaleké stanice metra Blackfriars nebo Mansion House a dojet bez přestupu metrem na Tower Hill) či případně přejít lávku ke galerii Tate Modern a pokračovat po rušné cestě nábřeží k Tower Bridge.

Vycházková cesta vede po obou březích Temže. Cesta po jižním nábřeží je ale oblíbenější a hlavně o víkendech rušná. 

Navíc se netáhne vždy čistě podél vody ale klikatí se mezi budovami a průchody pod mosty. Po cestě  uvidíte například repliku divadla The Globe, plachetnici Golden Hind, středověkou vězeňskou ulici Clink Street.

Dále následuje katedrála Southwark, rušný Borough Market (street food, WC) a to jste již pod největším londýnským mrakodrapem The Shard. Zde leží nádraží a metro London Bridge.

Tower a Tower Bridge

tower bridge co vidět v Londýně za 1 den

Cestou podél nábřeží potkáte muzejní válečnou loď HMS Belfast a už jste u zvedacího mostu Tower Bridge. Most se zvedá poměrně často, což je možné si dopředu ověřit zde.

Po přejití mostu zpět na severní břeh se dostanete k pevnosti Tower. Více než tisíc let stará pevnost byla sídlem králů, vězením a dodnes ukrývá korunovační klenoty včetně těch, které jste mohli vidět při poslední korunovaci.

Vchod se nachází u nábřeží na opačné straně než Tower Bridge a vstupenky je lépe mít dopředu. Tower je velká pevnost a celková prohlídka zabere minimálně tři hodiny. 

Pokud mluvíte anglicky, můžete za vchodem počkat na začátek prohlídky s opravdovým Beefeaterem, tedy strážcem Toweru.

Tito vysloužilí váleční veterání, kteří se dostali na elitní pozici strážce Toweru slouží i jako průvodci turistů a jejich komentovaná prohlídka začíná každou půlhodinu. 

Provedou vás základním okruhem mimo vstupy do budov a trvá to cca do 50 minut. 

Jsou velmi zábavní a vtipní, Zároveň několik z nich je k dispozici pro dotazy i uvnitř pevnosti. Prohlídky jsou ovšem jen v angličtině.

Stihnu rychle navštívit jen klenoty?

Minimalistická varianta znamená vběhnout do Toweru a jít rovnou na klenoty. zde dost záleží na frontě. 

Do budovy Waterloo barracks,kde klenoty jsou, se čeká na vstup. Můžete mít štěstí ale počítal bych tak s půl hodinou čekání a cca 20 minutami uvnitř. Spolu se vstupem, návštěvou suvenýrů,WC a dalších zdržení je hodina úplné minimum. Pokud tedy nemáte alespoň hodinu a půl času, tak bych to možná odpískal. Ale záleží na vašich časových možnostech a také otevírací době..

Cesta od Toweru

Pokud jste obešli vše z výše zmíněného, tak toho již máte za sebou vcelku dost. Zpátky do centra se od Toweru dostanete metrem z Tower Hill hned nad pevností. 

Odsud dojedete bez přestupu (pozor na to, že každý vlak stejným směrem může jet nakonec jiným směrem, viz plánek metra a displeje nad nástupišti) třeba zpět na Westminster ale i na další dopravní uzly jako Victoria, Paddington, Baker Street, King´s Cross-St.P a s přestupem kamkoliv po městě.

Nad pevností leží také stanice nadzemky DLR zvaná Tower Gateway, která obsluhuje východní část Londýna včetně doků a byznys centra Canary Wharf. S jedním přestupem lze za cca 30 minut dojet i na Greenwich.

Od Toweru jezdí také lodě. Kromě výletních zejména linkové Uber Boats (ex Thames Clipper). 

Ty jsou skvělé, pohodlné a relativně cenově dostupné – jízdné dle destinace do 10 GBP.

Před jejich použitím ale trochu varuji, zjistěte si nejdříve na pokladně nebo u personálu čekací dobu. Často se může stát, že vzhledem k velkému zájmu a omezené kapacitě lodí budete čekat 45 minut až hodinu, což asi nemá cenu.

Reklama:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *