Co vidět v Londýně za 3 dny

Co vidět v Londýně za 3 dny: nejlepší itinerář, co jsme dokázali vymyslet

Jedete na krátkou návštěvu britské metropole a tápete, co vidět v Londýně za 3 dny. Zachovejte klid. Během tří dnů se dá vidět skoro všechno z těch hlavních “must see” záležitostí. Záleží ovšem, jak máte časy příletu a odletu. Vzhledem ke vdzálenosti od města většiny letišť, kam létají nízkonákladovky, si toho na odletové a příletové dny příliš neplánujte. Pokud ted nepřilétáte brzo ráno a neodlétáte pozdě večer.

Pokud letíte například v šest večer ze Stanstedu, tak abyste pomalu po obědě začali směřovat na letiště. Lepší je mít rezervu, kdyby měl váš letištní bus nebo vlak zpoždění

Jestli vás letenky časově omezují, tak můžete omrknout naše kratší itineráře:

Reklama:

Pokračujete v čtení dál? Předpokládejme, že máte plné tři dny. To znamená, že do Londýna první den doletíte nebo přijedete dopoledne nebo nejpozději kolem oběda. Po příletu přejedeme příměstským vlakem nebo metrem do centra Londýna. Máte-li kufry, je lepší je nechat na ubytování, případně využít úschovnu na některém z větších nádraží (trochu drahé občas).

Co vidět v Londýně za 3 dny
Výhled z mostu Tower Bridge směrem na London City

Co s prvním dnem? Do centra na památky i jídlo

Hned první den doporučuji vyrazit do toho nejcentrovatějšího centra někde okolo Trafalgaru (nejbližší stanice metra Charing Cross).

Trafalgar square

Prohlédneme si náměstí Trafalgar Square, na kterém uvidíte slavný Nelsonův sloup,

dále můžete přejít kousek za galerii, kde se nachází Leicester Square. Zde to většinou dost žije a máte možnost si vybrat, kam na jídlo. Doporučuji Čínskou čtvrť, která je doslova za rohem.

Po jídle můžete pokračovat na  Piccadilly Circus, což je náměsti, kde jsou ony slavné reklamy.

náměstí piccadilly circus v Londýně

Pokud máte dost času, tak můžete pokračovat ulicí Regent Street a dojít necelý kilometr na slavnou nákupní třídu Oxford Street. Pokud vám nejsou nákupy po chuti, tak můžete z  Piccadilly Circus jít na druhou stranu, nebo popojet metrem dvě stanice na Covent Garden.

Zde je sice také tržnice ale oproti shopingové Oxford Street to má jinou a historičtější atmosféru. V okolí navíc najdete celou řadu tpických a věčně narvaných anglických pubů, kde lze polknout pivsona. Ideálně na stojáka a před dveřmi hospdy, jak je zde za rušných večerů zvykem.

Co vidět v Londýně za 3 dny, den druhý

Ráno se po snídani vydejte příměstským vlakem nebo metrem do centra Londýna, pokud tedy nebydlíte přímo v centru. Prohlídku začneme v části Westminster, kde se projdete kolem nejprofláknutějších symbolů Londýna.

parlament

Stanice metra v tomto místě se jmenuje také Westminster a leží přímo u parlamentu, kde rovnou po vystoupení na povrch uvidíte slavnou Elizabeth Tower v níž se skrývá zvon Big Ben. Odbývá každou celou hodinu.

Naproti parlamentu leží Westminsterské opatství, kam lze zakoupit lístek. Slavný kostel (pozor není to katedrála, kdo to ví, nechť správně odpoví v komentářích) v němž se konala například poslední korunovace je totiž běžně otevřený turistů.

Dále se můžete vydat po ulici Whitehall k sídlu premiéra na Downing Street 10. Ulici ale jen uvidíte skrz bránu. Lepší je pokračovat dál k Horse Guards, kde sídlí slavnostní jízdní jednotka královské stráže.

Je zde muzeum a možnost projít průchodem v budově na cvičiště Horse Guards parade, kde se každoročně slaví královské narozeniny.

Do parku a ke královským palácům

Dál již uvidíte St. James´s Park s drzými veverkami, stánky a veřejným WC. Skrz něj dojdete k Buckinghamskému paláci. V některé dny se zde koná po 11 hodině výměna stráží.

Většina turistů mine budovu, která je na konci příjezdové cesty k paláci. St. James´s Palace je bydlištěm současného krále. Do paláce, který je sídlem oficiálním to má jen pár kroků.

Pokud přijedete koncem léta bývá většinou Buckingham otevřený. Prodej lístků ovšem probíhá dlouho dopředu přes internet, jinak nemáte šanci

Výše uvedeným se dá zabít celé dopoledne a tak je načase dát si něco k jídlu. Okolo paláce těch možností tak moc není. Pokud ale přejdete sousední Green Park, tak můžete být velice rychle v té části centra, která je uvedená pro první den. 

V Green Parku je také stanice metra, kterou lze dojet do centra také.

Po obědě můžete vyrazit směrem k Londýnskému City. Jako první zastávku zkuste katedrálu sv. Pavla, kam lze opět vlézt po zaplacení vstupného.

london city je jedním z míst co vidět v londýně za 3 dny

Dále můžete buď k mrakodrapům London City, což lze dojít i pěšky a s dostatečnou rezervací v předstihu můžete zdarma na Sky Garden.

Nebo od katedrály vyražte přes lávku Millenium Bridge ke galerii tate Modern (vstup zdarma) a dál po jižním nábřeží. Směrem na západ dojdete zpátky do oblasti k parlamentu a hlavně přímo k London Eye.

Pokud půjdete po nábřeží na východ tak si místy užijete výhledy na mrakodrapy a půjdete okolo Shakespearova divadla The Globe směrem k London Bridge. 

Za katedrálou v Southwark je oblíbené tržiště a streetfood Boroough Market, kde to opět hodně žije, hlavně o víkendech.

Zde je stanice metra London Bridge odkud lze jet dále na hotel nebo na jiná místa. Přímo nad ní se tyčí nejvyšší londýnský mrakodrap The Shard (střep) s vyhlídkou, kterou je nutné rezervovat dopředu – koupit lístek na Shard lez tady.

Na nábřeží se taky dá využít lodní doprava Uber boat (klasické katamarány Thames Clipper) nebo zkusit vyhlídkové plavby po Temži od Toweru.

Kousek od Shardu a London Bridge je také slavný zvedací most TOwer Bridge (časy zvedání zde). Pokud ale máte zájem si tuto lokalitu prohlédnout důkladně, tak ji nechte na další den.

Třetí den

Předpokládejme, že máte celý třetí den. Ráno dojeďte k pevnosti Tower. Buď přímo na stanici Tower Hill nebo na London Bridge a přejděte na druhou stranu (cca +25 minut času).

S koupeným lístkem do Toweru můžete rovnou dovnitř nebo za branou počkat na prohlídku s Beefeaterem, strážcem Toweru. Čas je vždy na hodinách za vchodem a prohlídka probíhá v angličtině. Vede po ulicích v Toweru a trvá do padesáti minut.

Můžete si to ale rovnou projít sami. Hlavní tahák jsou korunovační klenoty, ty jsou uvnitř komplexu nahoře v severní části. Vstup poznáte podle fronty a kovových zábradlí.

Čekačka může být klidně přes půl hodiny a stejně tolik času zabere prohlídka královských korun a žezel.

Jsou to opravdy originály insignií, které král nosí při slavnostních příležitostech, z čehož plyne také fakt, že pokud král korunu potřebuje, tak si ji z Toweru vezme. Naštěstí je korun několik a hlava pomazaná jen jedna, tudíž je vždy něco k vidění.

tower bridge

Dále je v rámci Toweru k vidění celá řada atrakcí. Můžete si ale jen projít hradby a uličky. Samo o sobě je to minimálně na celé dopoledne.

V okolí Toweru se dá ještě najíst a případně navštívit zmíněný Tower Bridge, který můžete přejít zadarmo nebo navštívit vnitřek s výhledy na okolí z vysokých lávek mezi věžemi.

Máte opravdu hodně času? Vyražte ještě na Greenwich

POkud nespěcháte, tak můžete ještě zkusit zajet na Greenwich. To je velmi oblíbená ale okrajová část Londýna. Od Toweru je to blíže než z centra. I tak ale počítejte minimálně s půlhodinou cesty.

Hezká je plavba lodí od Toweru ale počítejte někdy až s půl hodinou a více čekáním na nástup do Uber Boats, jsou vytížené. Alternativou jsou jiné společnosti.

Suchozemská cesta vede nadzemkou DLR, která má stanici nad Towerem a Tower Bridgem, kousek od metra.

Zajímavost: DLR je městský vláček, který nemá řidiče. Sednout si můžete úplně dopředu a kochat se jízdou z místa, jenž je obyčejně vyhraženo jen mašinfírům. Viz například toto video z produkce TfL, což je obdoba dopravního podníku pro Londýn

Zde musíte popojet třeba jen jednu stanici a počkat na další DLR vláček směr Lewisham. Odměnou vám bude jízda mezi mrakodrapy Canary Wharf. 

Kousek za nimi se nadzemka změní v podzemku, podjede Temži a vy na stanici Cutty Sark for Maritime Greenwich vystoupíte přímo v centru Greenwiche.

výhled z greenwich na canary wharf
Výhled z observatoře na čtvrť Greenwich, v pozadí mrakodrapy v Canary Wharf

Obdivovat zde můžete hlavně plachetnici Cutty Sark, historick budovy zdejší univerzity (hezká procházka), dále Námořní muzeum a hlavně Royal Observatory s nultým poledníkem.

Ta jediná je trochu dál. Od muzea nahoru parkem do kopce to trvá něco přes 15 minut středně rychlé chůze.

Návrat z Greenwiche lze uskutečnit opět lodí – zde na konci města jsou čekačky přece jen kratší nebo opět vlakem DLR. Po cestě zpět můžete dojet s přestupem opět k Toweru nebo bez přestupu na stanici Bank, kde navazuje červená linka metra Central Line.

Po cestě jde také přestoupit na stanici Canary Wharf na stříbrnou linku metra Jubilee, kterou se lze celkem rychle dostat do centra a dále. To už záleží, kde v Londýně bydlíte nebo kam potřebujete ještě jet.

Hledání spojení umí Google nebo aplikace od TFL. Papírové planky jsou na každé stanici, takže orientace není tak složité. Nenechte se vyděsit velkým počtem linek a rozvětvení!

Reklama:

Doporučujeme:

Čtěte také:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *