kam v kodani na jídlo

Kam v Kodani na jídlo: Smørrebrød, Røde Pølse a dánské streetfoody

Ačkoliv jsem měl tu čest do Dánska zavítat v posledních dvou letech mnohokrát, na otázku kam v kodani na jídlo, vám nemůžu dát kompletní odpověď. Mnozí sem totiž zavítate nejspíš kvůli hledání informací o drahých moderních restaurací podobných jako Noma (dej ji pámbu věčnou slávu).

Mně většinou jde spíše o to se během dne v Kodani normálně najíst a neutratit za to český měsíční příjem. Pokud tedy hledáte reporty z nóbl podniků, tak zkuste spíš food blogery a ne obyčejné, chudé, cestovatele. Zaměřím se na některé ze street food lokací, které se nachází v centru Kodaně.

Restaurace a služby jsou  zde na naše poměry drahé jsou a sami mnozí Dánové mi tvrdí, že ani pro ně není návštěva lepší restaurace žádná láce. Najíst se v Kodani tak nebude nikdy levné ani když budete využívat ty nejméně drahé možnosti. Co je relativně levné jsou ruzné kebaby, burgery a pizza na periferiích.

V tomto článku bych se ale chtěl podívat, kam v Kodani na jídlo v centru. Tedy tam, kde jsou hlavní zdejší památky zájmové body všech turistů, cestovatelů a dalších vandrovníků.

kam v kodani na jídlo
Typický dánský chléb si můžete namazat třeba kaviárem

Tržnice Torvehallerne v Kodani

Na začátek vypálím zrovna jedno ze svých nejoblíbenějších míst. Tím je kodaňská tržnice Torvehallerne.

Naleznete ji poblíž stanice metra (a vlastně i vlaku) Norreport. Leží na kraji centra Kodaně, kousek od zámku Rosenborg, Botanické zahrady a veže Rundetaarn. Prostě v centru a od většiny ostatních míst centra se sem dá dojít rychle pěšky.

Samotná tržnice je od zdejšího náměstí s milionem zaparkovaných kol schovaná za blokem budov. Při příjezdu metrem či vlakem ale můžete využít východ, který vás vyvede přímo před vchod a ušetříte tak přecházení křižovatek.

Torvehallerne je moderní tržnice. Co je důležité, tak je krytá a proskledná takže nevadí ani déšť. Uvnitř je spousta obchodů nabízející různé potraviny, nápoje, ovoce a květiny a další spousty věcí.

U jednoho z východů má pobočku Cofee Collective, což je naprosto fantastická záležitost. Dobrá káva zde často znamená čekání v krátké frontě. Výsledek ale stojí za to a můžete si dát i něco k snědku. Cena mi přijde naprosto odpovídající – 40 až 60 DKK dle druhu kávy.

Kávu si můžete vzít do kelímku a vychutnat si ji při procházce ulicemi Kodaně

Loni si hned přes uličku otevřel pobočku podnik nabízející typický dánský Smørrebrød . To je typicky dánský pokrm, který musíte ochutnat. Jedná se o něco mezi toastem a chlebíčkem, který Dánové často jedí doma.

V načančané formě jde o velmi populární krmi pro po lokálním jídle lačnící turisty. Mají zde několik druhů a cena je příznivější než v restauraci (zde cca 45 – 70 DKK za kus). V restauraci počítejte s minimálně sty dánskými korunami.

Smørrebrød přitom není velký, jak se mnohdy turisté domnívají. K nasycení to che 2 až 3 kusy. Výhodou zdejšího podniku je zároveň prodej několika druhů točených piv. Pivo k Dánsku patří stejně jako k Česku a tak si zde můžete udělat hezkou zastávku na jídlo.

Párky, kam se podíváš

Je to s podivem, ale v Dánsku se docela s oblibou oddávají pojídání párků. Stánky naleznete na většině turistických míst, přičemž spíše než párek v rohlíku to připomíná hotdog. Na to ale Dánové neradi slyší, neboť jejich párky v housce jsou jiné.

Pølsevogn på Nørrebro

Rozhodně mají vždy v nabídce mnoho rúzných druhů párku v rozmanitých kombinacích dalších přísad a tak můžete pokaždé ochutnat něco jiného. Pojídání této krmě se nevyhýbá ani dánská královna a její rodina. Nemusíte se tak obávat, že tento pokrm není dost nóbl.

Dánský Pølser

Pod tímto názvem najdete ty pravé dánské párky, které se tradičně prodávají ve stáncích po celém městě. Na první pohled opravdu připomínají americký styl hot dogu s párkem mezi dvěma houskami.

Nejslavnějším druhem je možná červený párek zvaný Røde Pølse s výrazně rudou barvou. V housce kromě uzeniny naleznete rozmanitou přílohu, například v podobě cibule syrové či smažené, nakládaných okurek a další zeleniny a omáček.

Kam na jídlo v Kodani během léta

Kodaň má vlhké severské klima. Díky tomu se hlavní sezona turismu odehrává hlavně od jara do začátku podzimu. Mimo sezonu má spousta lokalit omezený provoz, což se logicky týká hlavně nezastřešených street foodů. Proto je nejlepší do Kodaně jet v létě. V zimě je totiž na spoustě rušných míst zavřeno a prázdno.

Reffen

Jednou ze sezonních lokalit je Reffen, který neleží daleko od centra ale cesta je trochu složitější jelikož se nachází na protějším břehu, v dříve industriální zóně, kam jsou cesty trochu spletité. Dá se tam ale dojít, dojet na kole či dokonce busem. Když není vytážená doprava, tak je nejlepší se vmáčknout do lodi na lince 991/992, která kočuje po průlivu v centru města.

Reffen má několik desítek stánků, hezký výhled na vodu a okolí a za teplých letních večerů to zde doopravdy žije. Adresa je Refshalevej 167.

Broens Gadekøkken – skvělá lokace hned přes vodu naproti Nyhavnu

V místě, kde Nyhavn ústí do volných vod průlivu, se nachází lávka pro pěší a cyklisty. Z ní je mimochodem moc hezký výhled. Na druhém břehu se nyní staví pozoruhodné pyramidy zdánlivě připomínající stavby.

Tento luxusní developerský projekt trochu hodil vidle do dříve oblíbené lokality. Nicméně, stále zde zůstal prostor i pro street food. Dá se říct, že na ruchu lokality to ani příliš neubralo. Jde o stále velice oblíbené místo, kam v Kodani na jídlo chodí místní i turisté. Centrum je blízko a rušno zde v sezoně bývá více než dost.

Zdejší plácek se jmenuje Broens Gadekøkken a ruch či možnosti jídla se odsud šíří i částečně po nábřeží vnitřního kodaňského přístavu. Sem je určitě hezké zajít i jen na procházku. Street food ale opravdu nefunguje mimo sezonu.

A je to již co by kamenem dohodil do Christianie!

Christiania

Pro úplnost dodávám, že Christiania, známé doupě návykových látek je odsud opravdu blízko i když se jedná o charakterově naprosto odlišné lokality. V Christianii se ale v sezoně dá najíst také a ne zcela všechno jídlo tam má divotvornou nádivku.

Max Burger

V Kodani ještě můžete zkusit tento švédský fastfood. Max Burger má pobočku například na náměstí Gammeltorv, což je kousek od ulice Stroget. Za cenu jídla nepříliš vyšší než klasické fastfoof řetěze, zde obdržíte trochu lepší kvalitu než by se dalo čekat.

Max Burger má docela rozsáhlé menu pro vegetariány ale i normální jedlíky. Přílohy a saláty jsou zde určitě lepší než jinde.

Tivoli Food Hall 

Známý zábavní park Tivoli má v blízkosti  také svůj street food. Otevřený je celoročně a nemusíte mít lístek přímo do Tivoli. Jídlo odsud si ale můžete do parku vzít, pokud tam jdete. Otevřeno je většinou dle otevírací doby parku, většinou tedy až do 22 hodin. Je to také vhodné místo pro jídlo s dětmi.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *