kam v Londýně zdarma

Kam v Londýně zdarma aneb lakomcův průvodce po Anglii

Jste držgrešle? Pokud ano, máme článek právě pro vás. Pokud ne, tak to také nevadí, čtěte klidně dál. Míst, kam v Londýně zdarma je hodně a patří mezi ně ty nejlepší muzea a další pamětihodnosti či atrakce. Za vstup opravdu neplatíte. Pokud vám ale přijde lézt někam zdarma trochu neslušné, tak i na tuto variantu jsou Britové připraveni. Na většině z těchto míst můžete hned u vchodu dobrovolně přispět na provoz a projevit tak svou štědrost.

V Londýně se zadarmo dostanete do muzeí, galerií a na řadu dalších míst, které byste v jiné zemi draze platili. Pamatujte ale, že i tak si musíte většinou zařídit vstupenku za nulovou cenu. Po covidu se v Londýně trochu změnil systém vstupů na tyto místa.

Bez předchozí rezervace přes internet na webu příslušné instituce se nemusíte dovnitř dostat. Další volný slot se může nabízet až za několik desítek minut. V některých případech dokonce i za několik dnů či týdnů (to se týká napříkad Sky Garden). Rezervace vstupu na webu každého z těchto míst vypadá podobně jako nákup v eshopu. Vyberete si datum a čas a „koupíte“ lístek za 0 liber.

Dostanete mail s kódem a ten pak ukážete při vstupu.

Seznam míst, kam v Londýně zdarma:

Jako první na mysli vytane Národní Galerie. Nachází se na náměstí Trafalgar, kterému vévodí. Je známá tím, že obsahuje rozsáhlou sbírku evropského umění, které sahá od středověku až po 19. století.

Mezi významná umělecká díla v Národní galerii patří obrazy od slavných umělců, jako jsou Leonardo da Vinci, Vincent van Gogh, Rembrandt, Claude Monet, William Turner, Jan van Eyck, a mnoho dalších. Národní galerie je známá svou sbírkou portrétů, krajinek, náboženských obrazů a historických děl.

Národní galerie v Londýně je populárním místem pro milovníky umění a turisty z celého světa. Navštívit ji můžete kdykoliv během otevírací doby, ideálně s dopředu rezervovaným vstupem (to opravdu doporučuji), a to většinou zdarma, i když jsou zde často také speciální výstavy, na které se může vybírat vstupné.

národní galerie na trafalgar square je jedním z míst kam v londýně zdarma

Z boku budovy se nachází také National Portrait Gallery. Výhodou portrétní galerie je většinou možnost přístupu hned bez rezervace.

Kam v Londýně zdarma? Určitě navštivte muzea v South Kensingtonu

South Kensington lze bze nadsázky nazvat muzejní čtvrtí. Už za turnikety metra spatříte ceduli „museums“, které vás navedou do tunelového podchodu z něhož míří východy k jednotlivým muzeím.

Přírodovědecké muzeum (Natural History Museum) v Londýně je jedním z nejprestižnějších muzeí přírodní historie na světě. Toto muzeum se nachází v nádherné budově v jihozápadní části Londýna, na Exhibition Road. Samo muzeum je pomalu na půl dne, obzvláště pokud vás tato tématika zajímá.

Je v něčem podobné našemu Národnímu muzeu a jeho sbírkám. Britský ekvivalent je ale asi tak stokrát větší a má celosvětový záběr. Muzeum zaujme snad všechny věkové kategorie.

Jednou z expozic je sbírka dinosaurů. Přírodovědecké muzeum v Londýně vlastní jednu z největších kolekcí fosilií dinosaurů na světě, a to včetně slavného dinosaura Diplodocus.

Další expozice zahrnují mineralogii a geologii, kde mohou návštěvníci obdivovat vzácné minerály a drahokamy, stejně jako se seznámit s různými typy hornin a jejich vývojem.

Muzeum také nabízí expozice týkající se biologie, které zahrnují studium lidské anatomie, biologickou rozmanitost, evoluci a ekologii. V oddělení entomologie návštěvníci mohou obdivovat rozsáhlou sbírku hmyzu, zahrnující různé druhy motýlů a brouků.

Paleontologie je dalším významným tématem muzea, a návštěvníci zde naleznou vzorky fosilií z různých historických období. V expozici týkající se zoologie mohou návštěvníci prozkoumávat vzorky různých druhů živočichů, včetně velkých savců, ptáků a mořských tvorů.

Pro milovníky astronomie a vesmíru je k dispozici interaktivní expozice, zahrnující miniaturní planetárium. Toto muzeum je vhodné pro návštěvu všech věkových kategorií a nabízí fascinující pohled na různé aspekty přírodního světa.

Návštěvníci mohou také zažít opravdové asijské zemětřesení.

Web: https://www.nhm.ac.uk/

V&A: Victoria a Albert Museum

Victoria a Albert Museum, často zkracováno na V&A, je jedním z nejvýznačnějších uměleckých a designových muzeí na světě a nachází se v srdci Londýna. Muzeum je pojmenováno po královně Viktorii a jejím manželovi Albertovi, a jeho historie sahá až do 19. století. V&A Museum je známé svou rozsáhlou a různorodou sbírkou uměleckých a designových děl, které zahrnují témata od umění, módy a designu až po keramiku, šperky a textil.

Jedním z nejvýznačnějších prvků sbírek V&A Museum je oblast uměleckého řemesla a designu. Muzeum obsahuje tisíce exponátů, které představují různé aspekty uměleckého řemesla, včetně nábytku, skla, kovových prací, keramiky a textilu. Tato sbírka poskytuje důležitý pohled na historický vývoj a inovace v oblasti designu.

Dalším významným prvkem muzea je sbírka módy a kostýmů. V&A Museum vlastní širokou škálu historických a současných oděvních kousků, včetně šatů, doplňků, obuvi a šperků.

Tato sbírka umožňuje návštěvníkům sledovat vývoj módy a stylu od různých historických období a kultur.

V&A Museum také obsahuje důležité umělecké sbírky, které zahrnují malbu, sochy, fotografie a další formy umění. Mezi význačné exponáty patří díla slavných umělců jako jsou Leonardo da Vinci, Michelangelo, Raphael a mnoho dalších.

Kromě stálých sbírek muzeum často pořádá dočasné výstavy a kulturní akce, které přilákají návštěvníky z celého světa. Díky svému rozmanitému obsahu a bohaté historii je Victoria a Albert Museum jedním z nejdůležitějších uměleckých a designových muzeí v Londýně a na světě a stojí za návštěvu pro všechny, kteří jsou zaujati uměním, designem a kulturou.

Science Museum

Vedle předchozích dvou muzeí leží ještě Science Museum, které má spíše technické a vědecké zaměření. Uvidíte zde například kosmické rakety či lunární přistávací modul.

Science Museum je skvělým místem pro lidi všech věkových kategorií, kteří chtějí objevovat svět vědy a techniky. Ze tří velkých muzeí v Kensingtonu je zřejmě nejmenší. I tak zde ale můžete strávit pěkné dopoledne.

Tate Modern – galerie moderního umění

Na nábřeží Temže, hned u slavné lávky Millenium Bridge, nalezneme další možnost, kam v Londýně zdarma. Tate Modern je významným muzeem moderního a současného umění v Londýně. Nachází se v přestavěné elektrárně a zaměřuje se na různá umělecká média, včetně malby, sochy, fotografie, filmu a instalací.

V muzeu naleznete rozsáhlou stálou sbírku děl význačných umělců, jako jsou Pablo Picasso, Salvador Dalí, Andy Warhol, Jackson Pollock, Vincent van Gogh a mnoho dalších. Tate Modern také pravidelně hostí dočasné výstavy, které představují současná umělecká díla a aktuální umělecké trendy.

Kromě toho muzeum nabízí různé veřejné programy, jako jsou přednášky, workshopy a kulturní události, které pomáhají návštěvníkům lépe porozumět prezentovaným uměleckým dílům.

Samotná budova Tate Modern je architektonickým skvostem a je známá svým impozantním prostorem Turbine Hall, který slouží jako místo pro velké umělecké instalace.

Tate Modern je populárním cílem pro milovníky umění a kultury a nabízí širokou škálu moderního a současného umění. Program muzea se průběžně mění, takže je vždy dobré se před návštěvou informovat o aktuálním programu a výstavách.

British Museum

Britové za svého imperiálního rozkvětu nahromadili spoustu zajímavých věcí z celého světa. Hodně z toho můžete zdarma spatřit v Britském muzeu.

British Museum je jedním z nejprestižnějších muzeí na světě a nachází se v samém srdci Londýna (stanice metra Russell square nebo Holborn). Muzeum hostí rozsáhlou a poutavou sbírku uměleckých děl, historických artefaktů a kulturních pokladů z celého světa, které zahrnují mimo jiné egyptské mumie, řecké a římské sochy, asijské umění, sbírky z islámského světa a umění z Afriky, Oceánie a Ameriky.

V Egyptské sbírce můžete obdivovat mumie, sochy faraonů a hieroglyfické nápisy, zatímco řecká a římská sbírka vás zavede do světa antiky s parthenonskými sochami a dalšími význačnými artefakty. Muzeum také nabízí pohled na různé aspekty asijského umění, včetně čínského, japonského a indického umění.

Sbírka islámského umění zahrnuje nádherné rukopisy, keramiku, mince a mnoho dalšího. Pro ty, kteří mají zájem o africké, oceánské a americké kultury, muzeum přináší fascinující expozice s maskami, sochami a tradičními textiliemi.

Kromě uměleckých děl muzeum uchovává historické artefakty, jako jsou starověké rukopisy, mince a další předměty spojené s historií a kulturou různých civilizací. Zvláštní pozornost zasluhují také Elginovy mramory.

British Museum je jedinečným místem pro všechny, kdo chtějí prozkoumat světovou historii, kulturu a umění. S bohatou a rozmanitou sbírkou exponátů nabízí návštěvníkům fascinující pohled do minulosti a různých kultur.

Sky Garden – vyhlídka z mrakodrapu v London City

Sky Garden, známý také jako „Walkie-Talkie Garden“ kvůli tvaru budovy, v níž se nachází, je veřejná zahrada a vyhlídková plošina v centru Londýna. Nachází se na budově známé jako „Walkie-Talkie,“ (Fenchurch Street 20) která je jednou z moderních mrakodrapů na londýnském finančním okraji.

výhled ze sky garden
Výhled ze Sky Garden

Návštěvníci Sky Garden mají možnost vychutnat si krásný výhled na Londýn z výšky. Na Sky Garden naleznete tropickou zahradu s exotickými rostlinami, palmami a dalšími zelenými rostlinami, což tvoří kontrast k okolním mrakodrapům a betonové džungli londýnského finančního distriktu.

Tato vyhlídková plošina a zahrada jsou zdarma pro veřejnost, ale je nutné si rezervovat místo předem, protože je omezený počet návštěvníků na každý časový slot.

Rezervace se dělá na konkrétní čas a jméno návštěvníka. Dole u vchodu po vás budou chtít prokázat se doklady a podrobíte se podobné kontrole jako na letišti.

Zájem o Sky Garden je opravdu veliký a rezervaci si doporučuji udělat minimálně 3 – 4 týdny před cestou!! Jinak bude „vyprodáno“.

Můžete si užít pohled na slavné londýnské ikony, včetně Tower Bridge, Shard (viz foto výše) a na opačnou stranu uvidíte třeba The Gherkin – sůavnou „okurku“, a to vše sledujete v příjemném prostředí s nádechem přírody a zeleně.

Sky Garden nabízí i několik restaurací a kaváren, takže si můžete vychutnat jídlo nebo nápoje s výhledem na město. Toto místo je oblíbeným cílem pro turisty i místní obyvatele a nabízí jedinečnou kombinaci krajiny, architektury a zeleně uprostřed pulzujícího velkoměsta.

Čtěte také: Co vidět v Kodani: 13 tipů na eurovíkend v hlavním městě Dánska

Reklama:

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *