malá mořská víla v kodani

Malá mořská víla v Kodani: nejslavnější socha Dánska se nedá vyfotit a baletka se kvůli ní odmítla svléknout

U jednoho z mnoha nábřeží Kodaně se tyčí jedna z nejznámějších soch na světě: Malá mořská víla. Tato ikonická socha, inspirovaná pohádkou Hanse Christiana Andersena, láká návštěvníky z celého světa a stala se nedílnou součástí dánské kultury a dědictví. 

Pokud se chystáte navštívit Kodaň, neměli byste si tuto krásnou sochu nechat ujít. Dobrou fotku si tady ale pořídíte jen s námahou. Jakto? Dozvíte se dále v textu:

Malá mořská víla, pohádková postava proslavená dánským autorem Hansem Christianem Andersenem, vypráví příběh o mladé mořské víle jménem, která touží po lidském světě a lásce k mladému princovi. 

Slávu této pohádky, která vychází z dánských lidových motivů, pak po celém světe rozšířily její filmová zpracování. Díky je socha Malé mořské víly v Kodani velmi vyhledávanou atrakcí a rušným místem.

Socha Malé mořské víly je symbolem Kodaně

Socha Malé mořské víly v Kodani vytvořená umělcem Edvardem Eriksenem je věrnou reprezentací pohádkové postavy. K odhalení došlo v roce 1913 a stala se okamžitě symbolem Kodaně a Dánska jako celku. Tato krásná socha stojí na kamenech v severní části centra města.

Zajímavé je, že předlohou sochy měla být baletka Ellen Price. Sochař podle ní však vytvořil jen obličej. Cudná umělkyně odmítla shodit před cizím mužem svůj šat.

Tělo tak patří jeho manželce, která s tím neměla ani ve společensky sešněrovaném začátku dvacátého století, žádný problém.Socha trpí neustálým vandalismem. Tu ji uříznou ruku, tu hlavu a občas někdo k soše umístí také pekelný stroj. Mnohé části sochy již byly vytvořeny znovu.

Pokud se chystáte navštívit tuto ikonickou sochu v Kodani, měli byste vědět, že Malá mořská víla je přístupná veřejnosti a okolí je krásným místem k procházkám a relaxaci. Můžete se sem dostat pěšky, na kole nebo i lodí, a užít si úchvatné výhledy na moře a přístav.

Nezapomeňte si vyfotit tuto pohádkovou sochu, která je neodmyslitelně spojená s Dánskem a jeho literárním dědictvím.

Kromě sochy na místě můžete obdivovat sousední pevnost Kastellet a panorama s vévodící spalovnou Copenhill, loděmi Dánského námořnictva. A často také nedaleko kotvící královskou jachtu Danebrog.

Přijďte brzy ráno, jinak si sochu užijete s davy turistů a o fotku budete bojovat. Komerční použití je protiprávní

Pokud chcete vyhnout se davům turistů, doporučuje se přijít brzy ráno. Tehdy panuje na místě menší ruch a můžete si více vychutnat atmosféru. Během dne je na místě tolik turistů, včetně autobusů plných čínských, německých a bůhvijakých turistů. Udělat fotku a nemít na ni někoho, kdo tam nemá být, to je velmi těžké.

Filutové to řeší tím, že si koupí výlet lodí po centru Kodaně (vyjíždí například z Nyhavnu nebo od zámku Christianborg). Plavidla se k soše logicky přibližují z druhé strany. To ale znamená, že na pozadí fotky máte nábřeží obsypané lidmi, zatímco oni mají na fotce vás na lodi. 

V levé části snímku lze spatřit běloskvoucí kárlovskou jachtu Danebrog

Tento fotografický oříšek ještě dokáže zkomplikovat večerní slunce, které hraje proti fotícím na lodi, zatímco brzce raní dokáže hatit pořizování smínků ze břehu.

Proto se často nejvýhodnější variantou stává koupit magnetku nebo pohled. Zde je již Malá mořská víla dostatečně kvalitně vyfocena.

Socha je chráněna autorskými právy, pozor na to

Pokud již sochu vyfotíte, měli byste její snímek používat výhradně pro vlastní potřebu. Jakékoliv využití pro komerci, reklamu či další komerční aktivity je možné jen při zaplacení licence nebo koupě licencované fotografie z jiného zdroje. Podle dánských zákonů je za komerci považován i novinový nebo blogový článek. V minulosti byly některá vydání donucena za použití fotky této sochy zaplatit tisíce dolarů.

Ukázat fotku přátelům doma tak můžete, její zveřejnění například na firemním či jinak komerčně aktivním profilu či stránkách si ale raději rozmyslete. Stejně jako jsem si to rozmyslel já.

Jak se k Malé mořské víle dostat? Nejlépe pěšky nebo na kole

Socha leží v severní části centra a dostupná je například ze stanic metra Osterport nebo Marmorkirken. Odsud tam dojdete za 10 – 15 minut. Velice rychle lze dojet na kole, okolo nábřeží Langelinie, kde socha stojí, ale počítejte se zmíněnými davy a menší rychlostí.

Přímo k soše vás zavezou například výletní Hop on, Hop off autobusy, což ovšem stojí majlant a kvůli jednomu místu se to nevyplatí. Podél nábřeží se dá k soše dojít z centra, z Nyhavnu a báměstí Kongens Nytorv jde o vzdálenost cca 1,5 – 2 km, záleží kudy přesně půjdete.

Výlet k soše je ideální spojit právě s návštěvou pevnosti Kastellet, kostela Marmorkirken, paláce Amalienborg a dalších pamětihodností v této části města.

Socha Malé mořské víly v Kodani je nejen krásným uměleckým dílem, ale také důležitým symbolem dánské kultury a literatury. Přijďte se tedy pokochat touto ikonickou sochou a připomenout si příběh o lásce, obětavosti a touze, který trvá až do dnešní doby.

Další články: Co vidět v Kodani: 13 tipů na eurovíkend v hlavním městě Dánska

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *