Měna v Dubaji se nazývá Dirham. a má bankovky i mince. Z našeho pohledu je však zdaleka nejlepší platební metoda placení kartou. Paradoxně jsou ale lidé, kteří dnes dávají přednost v hotovosti a samozřejmě ne všude se kartou platit dá. Ačkoliv takových míst je čím dál tím méně.
Turisté se často ptají, jaká měna se používá v Dubaji a zda má cenu si peníze měnit, což vždy stojí čas a přináší mnohým mírný nekomfort.
Hotovost se hodí pro menší nákupy a návštěvy malých souků (trhů). Je lepší ale mít menší bankovky, jelikož platí pravidlo, že obchodník jako naschvál nemá zrovna na vrácení…
V městském prostředí se dá bez hotovosti obejít. Mimo města je lepší mít hotovost.
Z čistě bezpečnostního hlediska je nejlepší mít alespoň dvě karty od různých účtů. Případy blokace karet ze strany banky nejsou úplně vyloučené. Kartu můžete i ztratit a tím se ocitnout bez peněz. Ideální je tak mít dvě karty a jako nouzovku nějakou hotovost.
Koruny neberte, pokud už vám je vymění, tak kurz nebude výhodný, do Dubaje je nejlepší euro. Vymění vám ale také ostatní světové měny jako USD, GBP atd.
Měna v Dubaji a její nedlouhá postkoloniální historie
Historie peněz v této oblasti Blízkého východu je zajímavá, začínající s používáním peněz britského impéria v koloniálních dobách.
S pádem kolonialismu vznikla místní měna, tzv. Gulf Rupee, těsně spojená s indickou rupií. Po několika experimentech v regionu vznikl v roce 1973 dirham.
Dubajský dirham, který koloval od roku 1973, má kořeny v historické měně arabského chalifátu. Měna byla pojmenována podle řecké drachmy. V současné době se dirham používá v několika zemích na Arabském poloostrově a v Africe, někde slouží jako dílčí jednotka v rámci jiné měny.
Při zvládání dubajského dirhamu je důležité vědět, že mince používají Hindsko-Arabskou číselnou soustavu, zatímco bankovky mají díkybohu klasické číslice. Dirham má také svůj vlastní znak v arabské abecedě, ale často se uvádí i v latince jako Dh nebo Dhs.
Mimochodem, věděli jste, že podle zákonů UAE jsou fotografie tamější měny chráněné autorskými právy? Fotky v dobrém rozlišení se nemohou objevit ani na Wikipedii. Na YT se ale najdou videa, kde si můžete dirhamy prohlédnout.
Bankovky v UAE jsou nicméně pěkné a jde o jednu zemí, která má v oběhu peníze z plastu. Polymerové bankovky jsou dosti odolné a z evropských států je má například Spojené království.
Kde měnit hotovost
Pokud jde o výměnu peněz v Dubaji, existují různé možnosti. Směnárny na letišti často nemají nejvýhodnější kurzy, a platba v cizí měně není ideální.
Výměna v bance může nabídnout lepší kurzy, ale může být omezena otevírací dobou. Některé hotely nabízejí službu výměny peněz, avšak kurzy mohou být mírně nevýhodné.
Obchodní centra jsou paradoxně často výhodným místem pro výměnu peněz, nabízejí podobné kurzy jako banky, a jejich otevírací doba bývá flexibilnější.
Je také důležité si být vědom poplatků a komisí spojených s výměnou peněz v Dubaji. Ačkoliv zákony emirátů zakazují placení jinou měnou než je dirham, některá místa mohou akceptovat platbu v eurech nebo dolarech, avšak kurz při přepočtu nemusí být příliš výhodný.
Lepší možností může být platba kartou nebo předem provedená směna dirhamů v místní směnárně.
Čtěte také: